29 i 30 sierpnia w Gliwicach odbywa się ciekawa sportowa rywalizacja – gliwicka ściana wspinaczkowa Chwyciarnia w Arenie Gliwice jest gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorów i Juniorów we wspinaczce.

Zawodnicy mierzą się w dwóch konkurencjach: wspinaczce na czas oraz w prowadzeniu.

 

Mistrzostwa Polski we wspinaniu 2020 są pierwszą relacją zawodów wspinaczkowych na szeroką skalę, dzięki partnerstwu firmy Shadok Audio – Visual. Transmisja online dostępna jest: wspinanie.pl, Polski Związek Alpinizmu, Singing Rock Polska, Lonża – ścianka wspinaczkowa Sochaczew.

W sobotę, 29 sierpnia miała miejsce rywalizacja na czas, która jest jedną z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportowych.

 

Chwyciarnia Arena Gliwice odwiedzili najlepsi wspinacze w kraju, notowani w światowym rankingu IFSC (International Federation of Sport Climbing): Aleksandra Kałucka, Aleksandra Mirosław. Patrycja Chudzik i Marcin Dzieński. W zawodach biorą udział zawodnicy z klubów: Klub wspinaczy Kotłownia, KU AZS PWSZ Tarnów, Pol-Inowex Skarpa Lublin, Klub Sportowy Sportiva Tarnów. Klub Wysokogórski w Toruniu, Klub Wysokogórski Częstochowa, Uniwersytecki Klub Alpinistyczny, Klub Sportowy Skarpa Bytom, Klub Wysokogórski Bielsko-Biała, Klub Wysokogórski Nowy Sącz oraz KW Gliwice.

Aleksandra Mirosław powtórzyła swój rekord życiowy – 7,129 s.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu Mistrzostw. Mimo trudnego czasu pandemii wszystko przebiegło zgodnie z planem. Poziom był naprawdę wysoki, przerwy w treningach zawodników spowodowanych COVID-19 nie wpłynęły na rangę wydarzenia, czasy startujących zawodników były na światowym poziome. Było co podziwiać – mówi Paweł Kucharczyk, dyrektor zawodów i manager Chwyciarni.

Zwycięzcą konkurencji na czas został Marcin Dzieński z czasem, który w finale wspiął się w rewelacyjnym czasie 5,88 s. Drugie miejsce zajął Hubert Przytuła (7,11 s), a trzecie – Mikołaj Wróblewski (6,86). W rywalizacji kobiet, najlepszy czas uzyskała Aleksandra Mirosław (7,13 s). Na podium z miejscem drugim i trzecim stanęły, odpowiednio, Aleksandra Kałucka (7,44 s) i Patrycja Chudziak (8,09 s).

Na podstawie czasów z osiągniętych podczas Mistrzostw w Chwyciarni zawodnicy mają szansę uzyskać awans do Mistrzostw Europy, które odbędą się w listopadzie br. w Moskwie.