Choć PreZero Arena Gliwice jest stosunkowo nowym obiektem, historia stadionów sportowych w Gliwicach sięga początków ubiegłego wieku. Przy obecnej ulicy Akademickiej, gdzie znajduje się obiekt, wcześniej stał otwarty w 1936 roku stadion gliwickiego klubu sportowego Vorwärt, który został przebudowany i w 1965 roku zaczął funkcjonować pod nazwą Stadion Dwudziestolecia. Podobnie jak dziś w PreZero Arenie Gliwice, odbywały się tam imprezy sportowe i rozrywkowe.

Projekt obecnego obiektu jest dziełem Perbo Group. Budowa rozpoczęła się w 2013 roku, a pięć lat później PreZero Arena Gliwice została oddana do użytku, początkowo jako Hala Podium. Pierwszym wydarzeniem, które miało w niej miejsce, był bieg kobiet Zawsze Pier(w)si, cykliczna impreza mająca na celu uświadomienie kobietom wagę profilaktyki w walce z rakiem piersi.

Niecały miesiąc po otwarciu, w Arenie odbyła się pierwsza impreza masowa, A State of Trance, na której wystąpiły światowe sławy muzyki trance, między innymi holenderski DJ, Armin van Buuren. W 2019 roku PreZero Arena Gliwice była gospodarzem 17 edycji Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który tylko w TVP oglądnęło 5 milionów osób. Z kolei w lutym 2020 roku padł tutaj rekord frekwencji na meczu koszykówki podczas spotkania Kosz Kadry z Izraelem: Biało-Czerwonych dopingowało wtedy ponad 12 tysięcy kibiców.