MIEDZIANKA po Drodze - festiwal literacki • Park Chopina

W tym roku znany i lubiany festiwal literacki rusza w drogę i zmienia nazwę z MiedziankaFest na MIEDZIANKA po Drodze. Gliwice będą pierwszym miastem na trasie festiwalu! W planie spotkania autorskie, lekcja poezji, warsztaty dźwiękowe, strefa dziecięca, koncert, wieczorne czytanie.

PROGRAM FESTIWALU :

 • 11:00 – 12:30 Lekcja poezji z Wojciechem Bonowiczem w kawiarni Nowa Prowincja
 • 12:30 Rozpoczęcie festiwalu, powitanie i wykład inauguracyjny – Filip Springer /Park Chopina
 • 13:15 – 14:30 Greenpeace Polska zaprasza: z Łukaszem Superganem rozmawia Bartek Sabela /Park Chopina
 • 14:30 – 15:45 #solidarnizUkrainą – z Tomášem Forró rozmawia Witold Szabłowski /Park Chopina
 • 14:30 – 15:30 Radio 357 zaprasza: Opowieści dźwiękowe – wykład Anny Dudzińskiej i Olgi Mickiewicz /Park Chopina
 • 15:30 – 16:30 Metropolia GZM zaprasza: “Miasto jako wspólnota wobec kryzysów” – Joanna Erbel w rozmowie z Filipem Springerem /Park Chopina
 • 15:45 – 17:00 „Pismo” zaprasza: z Bartkiem Sabelą rozmawia Beata Kwiatkowska /Park Chopina
 • 16:00 – 19:00 Warsztaty dźwiękowe Radia 357 – (Nowa Prowincja)
 • 16:30 – 17:30 – Metropolia GZM zaprasza: “Temat rzeka” – prof. Grzegorz Hańderek, prof. Tadeusz Sławek, prof. Sadzikowska w rozmowie o Rawie z Anną Dudzińską /Park Chopina
 • 17:00 – 18:15 z Urszulą Jabłońską rozmawia Wojciech Szot /Park Chopina
 • 17:30 – 18:30 z Marcinem Mokrym rozmawia Beata Kwiatkowska /Park Chopina
 • 18:15 – 19:30 z Mariuszem Szczygłem rozmawia Wojciech Szot /Park Chopina
 • 20:00 – 21:00 koncert Michała Zygmunta /Park Chopina
 • 21:30 – 22:30 Wydarzenie plenerowe: Latarnicy i Latarniczki (goście festiwalu czytają publiczności, publiczność czyta gościom: Springer / Sabela / Meller / Jabłońska oraz Rokita / Oparek / Podgornik / Siwczyk /Kornhauser / Pielichowski ) /Park Chopina

Ponadto: Kino Letnie Deloitte, warsztaty “Metropolitalne księgi rzeczne”, strefa dziecięca Naszej Księgarni i Etnowarsztatów, mobilna księgarnia Wrzenie Świata, foodtrucki.

Gospodarzem wydarzenia jest Centrum Kultury Victoria i Miasto Gliwice, partnerami są Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach oraz Arena Gliwice.

Partnerzy medialni: Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM, Nowiny Gliwickie.

INFORMACJE

28.08.2022

12:30-22:30

Park Chopina

wstęp wolny


5. Mistrzostwa MMA

Zapraszamy na piątą edycję Mistrzostw MMA Polska.

Szczegółowe informacje dla osób chcących wziąć udział w zawodach znajdują się na stronie MMA Polska.

Zawody odbędą się w następujących kategoriach:

 • kadeci U14
 • kadeci U16
 • kadeci U18
 • juniorzy/juniorki 18-21 lat
 • seniorzy/seniorki 21+
 • kobiety
 • mężczyźni

INFORMACJE

8.10.2022

10:00

Mała Arena


Polska Noc Kabaretowa 2022

Nadciąga legendarna Polska Noc Kabaretowa 2022. Wyjątkowa edycja największej Kabaretowej trasy w Polsce. Największy, epicki skład artystów. Tematy, jakich jeszcze nie poruszaliśmy i śmiech, który będzie niósł się przez całą Polskę.

Tym razem na tapetę bierzemy… Twoje miasto! Sprawdzimy, co u Was słychać, skomentujemy aktualne afery, lokalne sukcesy i porażki, nie oszczędzimy rządzących, ale i zwykłych mieszkańców.

Wystąpią Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Nowaki, Kabaret Smile, Kabaret K2, Kabaret Moralnego Niepokoju z interaktywnym udziałem Roberta Górskiego oraz Dziennikarki Zaangażowane i Szymon Łątkowski. Prowadzeniem Polskiej Nocy Kabaretowej 2022 zajmie się Bartosz Klauzinski z Kabaret K2. Zobacz swoje miasto oczami kabaretów.

Zapraszamy na premierowe skecze w wykonaniu śmietanki polskiego kabaretu. Polska Noc Kabaretowa 2022 – uratujemy Twoje miasto.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

 • Impreza trwa około 3,5h (w tym 15 min przerwy)
 • Prosimy sprawdzić dokładnie, czy maja Państwo poprawnie wydrukowane bilety.
 • Bramki otwieramy punktualnie godzinę przed startem imprezy.
 • Nic nie można wnosić na teren obiektu. Dopuszczalne są tylko plastikowe butelki z napojem oryginalnie zapakowane o pojemności max 0,5l.

INFORMACJE

11.11.2022

20:00

Arena Główna

na kabaretowebilety.pl


Gliwickie Dni Fantastyki 2022

Gliwickie Dni Fantastyki 2022 to ogólnopolski konwent fantastyki organizowany przez studentów Politechniki Śląskiej, działających w ramach Europejskiego Forum Studentów AEGEE Gliwice.

Gliwickie Dni Fantastyki zabiorą was w świat nieskończonych przygód, magii i bohaterów. W świat, gdzie jedna historia kończy się tam, gdzie zaczyna następna. W świat, w którym w jednej chwili walczysz przeciwko Imperium po to, by za chwilę bronić się przed Inwazją Chaosu. Świat, gdzie siły natury mieszają się z zaawansowaną technologią, a krasnoludy stają ramię w ramię z żołnierzami Gwiezdnej Floty. To świat, w którym nastąpiła Apokalipsa i zarazem nigdy nie nastąpi. Świat szlachetnych rycerzy i podstępnych skavenów. W październiku w Gliwicach czeka na Ciebie wszystko to, co każdy z nas tak mocno kocha. Nieważne czy jesteś potężną czarodziejką, nikczemnym orkiem, rycerskim gondorczykiem, czy może akurat dorabiasz do przyszłej emerytury trenując umiejętności strzeleckie Stormtrooperów. W Gliwicach każdy jest mile widziany.

Podczas wydarzenia planowany jest przyjazd wielu znakomitych gości i twórców związanych z szeroko pojętą fantastyką — pisarzy, grafików, youtuberów. Swoje prelekcje będą też mogli wygłosić uczestnicy — ich, nierzadko bardzo prywatne i subiektywne, spojrzenie na wiele kwestii jest ciekawym wstępem do dyskusji nad przyszłością literatury, filmu, obrazu, muzyki. Uczestnicy Gliwickich Dni Fantastyki będą mieli też okazję wziąć udział w warsztatach, panelach dyskusyjnych, czy specjalnie dla nich przygotowanych sesjach RPG. Otwarty dla każdego i bogato wyposażony games room, zapewni rozrywkę podczas konwentu lub w czasie oczekiwania na najciekawsze prelekcje — jednocześnie pozwalając zapoznać się z klasyką i nowościami na rynku gier planszowych.

INFORMACJE

14-16.10.2022

Mała Arena, Hol C

dostępne wkrótce


Kino plenerowe: Alpine Wall Tour z prelekcją Jacka Matuszka • Summer Arena

Wszystkich fanów wspinania i outdoorowych aktywności zapraszamy na pierwsze pokazy kina górskiego w Chwyciarni!

Następny weekend Summer Areny będzie pod znakiem aktywności biegowo-wspinaczkowych. Aby wprowadzić Was w klimat zapraszamy na seans filmu Alpine Wall Tour, w którym jedną z głównych ról zagrał nasz dobry znajomy Jacek „Jaca” Matuszek. Będziecie mieli okazje również wysłuchać prelekcji Jacy, który opowie o swoich pasjach i o tym jak to było wspinać się na skałę wysokości prawie kilometra!

Alpine Wall Tour to opowieść, w której Jacek Matuszek wraz Łukaszem Dudkiem wspinają się na 1000-metrową drogę o wycenie 8b w Północnych Włoszech – Brento Centro. Warto zaznaczyć, że droga nigdy nie była przez nikogo powtórzona i dopiero dwóch polskich alpinistów odważyło się spróbować.

Cała impreza odbędzie w strefie Summer Areny.

INFORMACJE

11.08.2022

20:30

Summer Arena

wstęp wolny


FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn

Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn, które zorganizują wspólnie Polska i Słowenia, odbędą się w dniach 26 sierpnia – 11 września 2022. Gliwice są jednym z miast-gospodarzy – odbędą się tu mecze 1/8 i 1/4 finału.

Dla reprezentacji Polski będzie to 18. start na siatkarskich MŚ. Do tej pory największe sukcesy biało-czerwonych to złote medale z lat 1974, 2014 i 2018. W tym roku nasi siatkarze będą walczyć o trzeci kolejny tytuł mistrzów świata! W 2014 – gdy MŚ odbywały się w naszym kraju – biało-czerwoni świętowali sukces w katowickim Spodku. Cztery lata później – gdy turniej odbywał się w Bułgarii i Włoszech – mecz o złoto odbył się w Turynie.

W mistrzostwach świata 2022 Polscy siatkarze wystartują pod wodzą nowego szkoleniowca – Nikoli Grbicia (Serb, mistrz olimpijski Sydney 2000), który w poprzednim sezonie wraz z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzynem-Koźle sięgnął po historyczne złoto Ligi Mistrzów – pierwsze od 1978 roku.

Harmonogram meczów w Arenie Gliwice: 

4.09 – 1/8 finału

6.09 – 1/8 finału

8.09 – 1/4 finału

Bilety dostępne w sprzedaży od 4.08 na eBilet.pl.

INFORMACJE

4.09, 6.09, 8.09

Arena Główna

na eBilet


Auto Moto Show Elektromobility

Tegoroczna edycja Auto Moto Show Elektromobility odbędzie się 10-11 września na  terenach zewnętrznych Areny Gliwice i będzie miała charakter pikniku promującego elektromobilność.

Wśród wielu imprez motoryzacyjnych, które odbywają się w naszym kraju, Auto Moto Show Elektromobility jest pierwszą promującą elektromobilność w sposób praktyczny.

W dniu 10 września o 10.30 wystartuje  w Gliwicach pierwszy w Polsce Autostradowy Rajd – Test samochodów elektrycznych. Rajd jest organizowany przy współpracy z PSPA i stanowi część Kongresu Nowej Mobilności. Trasa rajdu będzie miała długość 440 km z ewentualnym ładowaniem pod Łodzią na szybkich ładowarkach GreenWay. Startujące samochody będą miały podpięte kostki (nadajniki), a sędziowie będą na bieżąco analizowali tempo jazdy uczestników rajdu. Relację z testu będzie można na bieżąco śledzić w Internecie oraz w Motowizji. Mamy satysfakcję, że właśnie na Śląsku zorganizowany zostanie pierwszy w  Polsce Autostradowy Rajd – Test samochodów elektrycznych, mający przekonać niedowiarków,  że te samochody można używać nie tylko w mieście.

W niedzielę 11 września od 10.00 po uroczystym  otwarciu,  ponad 20 samochodów elektrycznych przeznaczamy na jazdy testowe dla zainteresowanych. Każdy kto ma prawo jazdy minimum 2 lata i na co dzień jeździ samochodem, będzie mógł wsiąść za kierownicę „elektryka” i odbyć kilkunastominutowy test. Oczywiście, aby mieć gwarancję jazdy, należy zgłosić się wcześniej, natomiast o tym jaki to będzie samochód zdecyduje losowanie. Do dyspozycji będą niemal wszystkie oferowane na polskim rynku samochody elektryczne. Nie ulega wątpliwości, że właśnie Śląsk będzie tym regionem w Polsce, gdzie samochody elektryczne sprawdzą się najlepiej. Tu trasy dojazdów nie są zbyt długie, a  działania samorządów potwierdzają ich zainteresowanie elektromobilnością.

O 11.30 godzinie zapraszamy Państwa na konferencje-panel  „Dlaczego elektromobilność”. Podczas sesji omawiane będą zagadnienia związane z ekologią w motoryzacji, organizacją transportu publicznego z wykorzystaniem samochodów elektrycznych, a także zaprezentujemy  najnowsze pojazdy elektryczne. Szeroki zakres tematyki od planów rozwoju koncernów samochodowych, bez emisyjnego transportu publicznego poprzez alternatywne źródła energii jest możliwy w połączeniu z  równoległą imprezą Śląskie energooszczędne 4 kąty – targi odnawialnych źródeł energii , która odbywać się będzie 10-11 września w Arenie Gliwice. Naszymi prelegentami będą przedstawiciele koncernów samochodowych  m.in. Andrzej Gemra Ekspert ds. Public Affaires & Promocji Elektromobilności Renault Polska, przedstawiciele PSPA jak również przedstawiciele Władz Miejskich i Wojewódzkich.

Oczywiście konferencja i jazdy „elektrykami” to tylko jedna z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Najważniejsza to ekspozycja wielu nowych modeli samochodów elektrycznych, które właśnie pojawiają się na polskim rynku. Nie ulega jednak wątpliwości, że podczas Auto Moto Show Gliwice, nie może zabraknąć samochodów historycznych, motocykli czy driftu,. Będzie strefa tuningu, konkurs car audio i wiele innych atrakcji. Także najmłodsi znajdą coś dla siebie w strefie kids.

INFORMACJE

10-11.09.2022

tereny zewnętrzne

wstęp wolny


Biesiada Śląska • Summer Arena

Prawdziwie śląska biesiada w Gliwicach!

Harmonogram:

17:15 Claudia i Kasia Chwołka – czyli rodzinny duet w składzie mama i córka, które śpiewają autorskie utwory w gwarze śląskiej, a także piosenki biesiadne śpiewane wraz z publicznością.

17:50 Beata Mańkowska – wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka i producentka, wyróżniona m.in. statuetką „Gwiazda roku 2017” za promocję regionu i twórczości śląskiej. Zagra utwory ze swojej debiutanckiej płyty, „Taka właśnie jestem”, a także włoskie przeboje, najpiękniejsze pieśni neapolitańskie, utwory musicalowe, operetkowe i operowe.

18:30 Joanna Wojtaszewska i Kamil Roch Karolczuk – najgorętsza para operetkowa w Polsce. Śpiewają największe arie i duety operetkowe, urzekając publiczność nie tylko śpiewem, ale także grą aktorską i przepięknymi strojami. Uwielbiani na Śląsku za sprawą projektu „Operetka po naszymu”.

19:00 METRUM Reni & Marco – grają muzykę popularną na najwyższym poziomie warsztatowym. Ich piosenki „Cukiernik” i „Lady Anita” – zaśpiewane w śląskiej gwarze i zabarwione szczyptą regionalnego humoru – podbiły serca wielu Ślązaków i długo gościły m.in. na Śląskiej Liście Przebojów TVP 3.

19:35 Bernadeta Kowalska i Przyjaciele – zespół założony przez Bernadetę Kowalską – wokalistkę i prezenterkę radiową wyróżnioną srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Biesiadę poprowadzi Andrzej Miś – radiowiec, prezenter telewizyjny i kabareciarz.

Partnerami wydarzeń odbywających się w ramach Summer Areny są PEC, Remondis, KSSE i Factory Outlet.

INFORMACJE

15.08.2022

tereny zewnętrzne

wstęp wolny


Biegi Summer Arena. Biegniemy w wakacje w Gliwicach! • Summer Arena

Weź udział w letnim biegu podczas Summer Areny!

Do wyboru są cztery dystanse:

 • 10 km
 • 5 km
 • 5 km nordic walking
 • bieg dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym

Informacje organizacyjne:

Start biegów dla dzieci odbędzie się w sobotę, 13 sierpnia 2022 roku o godz. 12:00. Z kolei godzinie 15:00 wystartują biegi dla dorosłych. Start i meta biegów zlokalizowane będą na terenie Areny Gliwice.

Pakiety startowe będzie można odebrać w biurze zawodów otwartym w dniu 13 sierpnia 2022 roku w godz. 10:00- 14:30 na terenie Areny Gliwice.

Limit czasu biegu wynosi 2 godziny.

Na mecie na wszystkich zawodników czekać będą atrakcyjne medale. Podczas Biegów Summer Arena 10 km, 5 km oraz 5 km Nordic Walking prowadzone będą klasyfikacje w kategoriach generalna kobiet i mężczyzn oraz w kategoriach wiekowych.

Zapisów można dokonać online TUTAJ.

 

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Bieg Rzeźnika. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Miasta Gliwice.

Partnerami wydarzeń odbywających się w ramach Summer Areny są PEC, Remondis, KSSE i Factory Outlet.

INFORMACJE

13.08.2022

tereny zewnętrzne


Weekend Biegowo-Wspinaczkowy • Summer Arena

Amatorzy sportu, przygotujcie się na intensywny weekend, podczas którego nieraz podniesiemy Wam tętno!

Czwartek, 11.08 – Mała Scena (strefa koncertów i gastro – otwarcie o 18:00)

Piątek, 12.08 – Mała Scena (strefa koncertów i gastro – otwarcie o 18:00)

 • 21:00 Rehabilidancehall

Sobota, 13.08

 • 11:00-21:00 Dzień otwarty na Chwyciarni
 • 12:00-15:00 Atrakcje dla dzieci – IGGY PLANET (Betonowa dżungla – plac A)
 • Biegi Summer Arena. Biegamy w Gliwicach! 12:00 – start biegu dla dzieci, 15:00 – start biegów dla dorosłych
 • 18:00 Otwarcie strefy gastro (Mała Scena)
 • 21:00 Neon Party (Mała Scena)

Czwartek-niedziela – Betonowa dżungla (Plac A)

 • 11:00-19:00 Skimboard (atrakcja płatna)

Partnerami wydarzeń odbywających się w ramach Summer Areny są PEC, Remondis, KSSE i Factory Outlet.

INFORMACJE

11-13.08.2022

tereny zewnętrzne

wstęp wolny